Αλυκές Μεσολογγίου

ΜΟΝΟΗΜΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Υποδοχή - Ενημέρωση μαθητών/εκπαιδευτικών (15΄)

Αναφέρονται συνοπτικά τα κυριότερα χαρακτηριστικά του φυσικού και δομημένου περιβάλλοντος της περιοχής του Μεσολογγίου, καθώς και οι δραστηριότητες του ΚΠΕ Μεσολογγίου-Θέρμου. Αναδεικνύεται ο ρόλος που καλούνται να παίξουν τα Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης στην προσπάθεια ανάδειξης του περιβαλλοντικού πλούτου και της διαχείρισης των περιβαλλοντικών προβλημάτων (σύνδεση ανθρώπου-φυσικού περιβάλλοντος).

Θεωρητική προσέγγιση του προγράμματος (45΄)

Με χρήση πολλαπλών εποπτικών μέσων (βιντεοπροντζέκτορα, βιντεοταινιών, μουσικών οργάνων, κλπ), ασκώντας την παρατηρητικότητα των παιδιών στις εικόνες, και με τη μέθοδο των ερωταπαντήσεων και του γόνιμου διαλόγου στοχεύουμε να καλλιεργήσουμε την κριτική ικανότητα αλλά και τη δημιουργικότητα των μαθητών μέσα από πιθανά σενάρια που καλούνται να διαχειριστούν με αφορμή συγκεκριμένα προβλήματα που αναδεικνύονται από το πρόγραμμα, γίνεται η πρώτη γνωριμία με τις αλυκές.

Βιωματική προσέγγιση του προγράμματος (3 ώρες)
  • Μετάβαση της ομάδας στην Αλυκή Φοινικιάς σε απόσταση πέντε χιλιομέτρων από το ΚΠΕ.
  • Γίνεται περιήγηση με το λεωφορείο σε ένα μεγάλο τμήμα της αλυκής ώστε να εννοηθούν η τεράστια έκτασή της (12.000 περίπου στρέμματα), η ποικιλία των οικοσυστημάτων που φιλοξενεί και η εξέλιξη της παραγωγικής διαδικασίας.
  • Σε επιλεγμένα σημεία γίνεται παρατήρηση ορνιθοπανίδας με τηλεσκόπια και κλείδες πανίδας.
  • Σε επόμενο σταθμό οι μαθητές χωρίζονται σε ομάδες ακολουθώντας συγκεκριμένη και στοχευμένη εκπαιδευτική δραστηριότητα, που σκοπό έχει την ανατροφοδότηση των μαθητών σε βασικές γνώσεις που αναπτύχθηκαν κατά τη θεωρητική προσέγγιση του προγράμματος αλλά και να δημιουργήσει μικρές ομάδες εργασίας.
  • Κάθε ομάδα αναλαμβάνει συγκεκριμένη βιωματική δραστηριότητα (διαφορετική κάθε ομάδα) και εφοδιάζεται με φύλλα εργασίας και όλα τα απαραίτητα όργανα (κυάλια, θερμόμετρα, αλατόμετρα, κλείδες χλωρίδας και πανίδας, σημειωματάρια, μολύβια, κλπ), τα οποία θα χρησιμοποιήσει σε επιλεγμένα μονοπάτια μελέτης της αλυκής, έχοντας συγκεκριμένους στόχους και χρόνο εργασίας.

Δημιουργική έκφραση – αξιολόγηση του προγράμματος (60΄)

Με την ολοκλήρωση των βιωματικών δραστηριοτήτων οι ομάδες παρουσιάζουν κάθε μία ξεχωριστά τα αποτελέσματα των εργασιών τους και γίνεται η σύνθεση του βιωματικού μέρους. Το πρόγραμμα ολοκληρώνεται με βιωματικό παιχνίδι αξιολόγησης (γνωστικών, συναισθηματικών και ψυχοκινητικών στόχων) και τη συμπλήρωση εντύπου φύλλου αξιολόγησης.