Δάσος Φράξου... υπόσχεση ζωής

ΜΟΝΟΗΜΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Υποδοχή των ομάδων – γενικές πληροφορίες για το δάσος Φράξου.

Σε ένα πρώτο σημείο συγκέντρωσης οι μαθητές ενημερώνονται για τη διαχρονική εξέλιξη της περιοχής, τους φυσικούς και ανθρώπινους παράγοντες που επέδρασαν στη διαμόρφωση του τοπίου από την αρχαιότητα έως σήμερα, παίρνουν βασικές γνώσεις για την οικολογία του δάσους, την αξία του και την υπαγωγή του σε καθεστώς προστασίας.

Χωρισμός ομάδων

Οι μαθητές χωρίζονται σε ομάδες με βιωματικές δραστηριότητες και εφοδιάζονται με φύλλα εργασίας και διάφορα όργανα που θα χρησιμοποιήσουν στην ειδικά σχεδιασμένη διαδρομή (περιβαλλοντικό μονοπάτι) που θα ακολουθήσουν μέσα στο δάσος (3.100μέτρα).

Περιβαλλοντικό μονοπάτι

Σε προκαθορισμένες στάσεις στο μονοπάτι μελέτης της φύσης, οι εκπαιδευόμενοι καθοδηγούνται ώστε:

• να εντοπίσουν τις αλλαγές που έχουν επέλθει στο φυσικό περιβάλλον από τις πιέσεις που άσκησε η ανθρώπινη δραστηριότητα, προκαλώντας διαταραχές και δυσλειτουργίες στο φυσικό οικοσύστημα.
  • να ανακαλύψουν τους τρόπους με τους οποίους επήλθαν οι αλλαγές αυτές και να προβληματιστούν για πιθανές άλλες εναλλακτικές λύσεις που υπάρχουν στη διαχείριση φυσικών και ανθρώπινων αναγκών
  • να αναγνωρίσουν την αλληλεξάρτηση τρόπου ζωής και φυσικού περιβάλλοντος.

Βιωματικές δραστηριότητες

Σε επόμενο σταθμό συγκέντρωσης των ομάδων υλοποιούνται βιωματικές δραστηριότητες και περιβαλλοντικά παιχνίδια. Οι μαθητές εκφράζουν δημιουργικά τις εντυπώσεις τους από το πρόγραμμα του δάσους, συμμετέχοντας σε εργαστήρια δημιουργικής έκφρασης ή παιχνίδια ρόλων και συμπληρώνοντας φύλλα εργασίας.

Δημιουργική έκφραση – αξιολόγηση του προγράμματος

Με την ολοκλήρωση των βιωματικών δραστηριοτήτων οι ομάδες παρουσιάζουν κάθε μία ξεχωριστά τα αποτελέσματα των εργασιών τους και γίνεται η σύνθεση του βιωματικού μέρους.

Το πρόγραμμα κλείνει με βιωματικό παιχνίδι αξιολόγησης (γνωστικών, συναισθηματικών και ψυχοκινητικών στόχων) και τη συμπλήρωση εντύπου αξιολόγησης.